TURBO - 35th Anniversary Tour

plakat

16.03.2018 godz. 20:00

Klub Muzyczny STREFA G2, ul. Przemysłowa 20 (dawniej Al.Grzecznarowskiego 2), 26-600 Radom

TURBO to polska grupa metalowa utworzona w styczniu 1980 r. w Poznaniu w składzie: Wojciech Anioła - perkusja
Wojciech Hoffmann - gitara, Wojciech Sowula - śpiew, Henryk Tomczak - gitara basowa.

Zadebiutowała w kwietniu 1980 na koncercie w Klubie Studenckim "Sęk" w Poznaniu. W tym samym roku dokonała pierwszych nagrań archiwalnych w Rozgłośni Wrocławskiej PR i wystąpiła na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. W 1981 roku z nowym wokalistą Piotrem Krystkiem dokonała kolejnych nagrań radiowych. Uczestniczyła we wszystkich prestiżowych imprezach rockowych, m.in. Rock Arena w Poznaniu [1981], Rockowisko w Łodzi [1981-1982] i FMR w Jarocinie w 1982 r. Po zmianach personalnych zmieniła stylistykę z hardrockowej na heavymetalową.
W 1982 roku TURBO wydało debiutancką płytę - "Dorosłe Dzieci", znalazły się na niej takie hity jak "Szalony Ikar" czy utwór tytułowy. Trzy lata później nakładem Klubu Płytowego "Razem" wydany został drugi longplay grupy - "Smak Ciszy". Słychać na nim rozwinięcie pomysłów z "Dorosłych Dzieci" oraz przejście w heavymetalową stylistykę ("Narodziny Demona"). Rok później wydana zostaje płyta najlepsza w dorobku zespołu - "Kawaleria Szatana" - osadzona w heavy - thrashowej stylistyce. Kolejna płyta - "The Last Warrior" zostaje wydana przez Noise Records, a jej polski odpowiednik przez Pronit. ?Ostatni Wojownik? był porównywany przez zachodnią prasę do startującej wówczas SEPULTURY. W roku 1988 wydana została płyta koncertowa - "Alive". Rok 1989 przynosi płytę "Epidemie" i zmianę składu. Z grupy odchodzi Bogusz Rutkiewicz. Stanowisko basisty obejmuje dotychczas grający na gitarze Andrzej Łysów, a nowym gitarzystą zostaje Robert "Litza" Friedrich. Wkrótce też zostaje nagrana anglojęzyczna wersja płyty o nazwie Epidemic, wydaje ją włoska wytwórnia MetalMaster. W roku 1990 następuje rozłam w Turbo. Z zespołu odchodzą Grzegorz Kupczyk i Andrzej Łysów. Obowiązki wokalisty obejmuje Robert Friedrich, a nowym basistą zostaje Tomasz "Lemmy Demolator" Olszewski. W tym składzie powstaje płyta Dead End. Growling Litzy nasuwa skojarzenia z death metalem ale same utwory nadal są osadzone w strukturach mocnego thrashu. Skłócenie muzyków Turbo i brak koncertów spowodowało rozpad zespołu. W tym roku ukazuje się również kompilacja 1980-1990 zawierająca niepublikowane utwory Turbo.
W 1991 roku Wojciech Hoffmann podejmuję próbę zmontowania nowego składu Turbo. Ukazuje się materiał One Way wydany tylko na kasecie. Wkrótce zespół kończy działalność. Pierwsza próba reaktywacji zespołu nastąpiła w roku 1995. Zespół nagrał kilka utworów, jednak żadna wytwórnia nie chciała wydać tego materiału. W 1999 roku zespół wznowił działalność .Wystąpił w koncercie "Metalmania '99" ,a rok później nagrał płytę "Awatar" w kwartecie:

Mariusz Bobkowski - perkusja
Wojciech Hoffmann - gitara
Grzegorz Kupczyk - śpiew
Bogusz Rutkiewicz - gitara basowa

W roku 2001 do zespołu dołącza perkusista - Tomek "Krzyżyk" Krzyżaniak oraz gitarzysta rytmiczny Dominik Jokiel. W składzie Kupczyk - Hoffmann - Rutkiewicz - Krzyżaniak - Jokiel zostaje nagrana płyta "Tożsamość" wydana w 2004 roku, a rok potem jej anglojęzyczny odpowiednik "Identity". Płyta zbiera dobre recenzje, jednak nie okazuje się sukcesem z uwagi na brak promocji i trasy koncertowej promującej album. W roku 2007 zespół odbywa pierwszą od sześciu lat trasę koncertową - :"Metal Maraton III" razem z zespołem Chainsaw. Po zakończeniu trasy zespół opuszcza wieloletni wokalista zespołu - Grzegorz Kupczyk. Miesiąc później do zespołu przyjęty zostaje nowy wokalista - Tomasz Struszczyk. Przez dwa lata zespół koncertuje i pracuje nad nową płytą. Obecny skład:
Wojciech Hoffmann - gitara
Tomasz Struszczyk - śpiew
Bogusz Rutkiewicz - gitara basowa
Dominik Jokiel - gitara
Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak - perkusja

DYSKOGRAFIA:
"Titanic" (1992)
"Intro 1982-86" (1998)
"Remix '92" (2000)
"Avatar" (2001)
"Tożsamość" (2004)
"Identity" (2005)
"Anthology 1980-2008" (2008)
"Strażnik Światła" (2009)

Jak dokonać rezerwacji?

Miejsca są nienumerowane - konkretne miejsca zajmują Państwo dopiero po przybyciu na występ. Wystarczy wpisać liczbę miejsc i kliknąć "rezerwuj" - pojawi się formularz rezerwacji. Po wypełnieniu swoich danych, spośród dostępnych możliwości wybiera się sposób płatności jak i dostarczenia biletów. Rezerwacja zostaje utworzona po kliknięciu "Zamawiam".

KLUB, wolne miejsca: 23

Wybierz liczbę i typ biletów

normalne 40,00 zł 0,00 zł
Razem 0,00 zł